2017 Scouting Report Index

2017 Prospects in the NCAA by School:

Kadeem Allen, G, Arizona

Chance Comanche, C, Arizona

Lauri Markkanen, F-C, Arizona

Kobi Simmons, G, Arizona

Moses Kingsley, F-C, Arkansas

Johnathan Motley, F-C, Baylor

Eric Mika, F-C, BYU

Jabari Bird, G-F, California

Ivan Rabb, F-C, California

Matt Williams, G-F, Central Florida

Marcus Keene, G, Central Michigan

Justin Tuoyo, C, Chattanooga

Troy Caupain, G, Cincinnati

Jaron Blossomgame, F, Clemson

Derrick White, G, Colorado

Gian Clavell, G, Colorado State

Amida Brimah, C, Connecticut

Rodney Purvis, G, Connecticut

Cole Huff, F, Creighton

Justin Patton, C, Creighton

Maurice Watson Jr., G, Creighton

Jack Gibbs, G, Davidson

Charles Cooke, G-F, Dayton

Scoochie Smith, G, Dayton

Harry Giles, C, Duke

Frank Jackson, G, Duke

Amile Jefferson, F, Duke

Matt Jones, G, Duke

Luke Kennard, G-F, Duke

Jayson Tatum, F, Duke

Jacob Wiley, F, Eastern Washington

Canyon Barry, G-F, Florida

Devin Robinson, F, Florida

Dwayne Bacon, G-F, Florida State

Jonathan Isaac, F-C, Florida State

Michael Ojo, C, Florida State

Xavier Rathan-Mayes, G, Florida State

L.J. Peak, G-F, Georgetown

Tyler Cavanaugh, F-C, George Washington

J.J. Frazier, G, Georgia

Zach Collins, F-C, Gonzaga

Przemek Karnowski, C, Gonzaga

Jordan Mathews, G-F, Gonzaga

Nigel Williams-Goss, G, Gonzaga

DeWayne Russell, G, Grand Canyon

Siyani Chambers, G, Harvard

Damyean Dotson, G-F, Houston

Malcolm Hill, G-F, Illinois

Paris Lee, G, Illinois State

OG Anunoby, F, Indiana

James Blackmon Jr., G, Indiana

Thomas Bryant, C, Indiana

Peter Jok, G-F, Iowa

Deonte Burton, G-F, Iowa State

Nazareth Mitrou-Long, G, Iowa State

Monte Morris, G, Iowa State

Matt Thomas, G, Iowa State

Josh Jackson, F, Kansas

Landen Lucas, C, Kansas

Frank Mason, G, Kansas

Wesley Iwundu, G-F, Kansas State

Bam Adebayo, F-C, Kentucky

Isaiah Briscoe, G, Kentucky

De’Aaron Fox, G, Kentucky

Isaac Humphries, C, Kentucky

Malik Monk, G, Kentucky

Derek Willis, F, Kentucky

Tim Kempton Jr., C, Lehigh

Erik McCree, F, Louisiana Tech

Jaylen Johnson, F, Louisville

Mangok Mathiang, C, Louisville

Donovan Mitchell, G, Louisville

Antonio Blakeney, G, LSU

JaJuan Johnson, G-F, Marquette

Melo Trimble, G, Maryland

Davon Reed, G-F, Miami (Fl)

Zak Irvin, G-F, Michigan

Derrick Walton Jr., G, Michigan

D.J. Wilson, F-C, Michigan

Eron Harris, G, Michigan State

Reggie Upshaw, F, Middle Tennessee

JaCorey Williams, F, Middle Tennessee

Sebastian Saiz, F, Mississippi

Justin Robinson, G, Monmouth

Cameron Oliver, F, Nevada

Tony Bradley, F-C, North Carolina

Isaiah Hicks, F-C, North Carolina

Justin Jackson, G-F, North Carolina

Kennedy Meeks, C, North Carolina

Terry Henderson, G, NC State

Dennis Smith Jr., G, NC State

Jeremy Morgan, G-F, Northern Iowa

Dallas Moore, G, North Florida

V.J. Beachem, G-F, Notre Dame

Steve Vasturia, G-F, Notre Dame

Antonio Campbell, F-C, Ohio

Marc Loving, G-F, Ohio State

Trevor Thompson, C, Ohio State

Jawun Evans, G, Oklahoma State

Jordan Bell, F-C, Oregon

Chris Boucher, F-C, Oregon

Dillon Brooks, G-F, Oregon

Tyler Dorsey, G, Oregon

Dylan Ennis, G, Oregon

Jamel Artis, G-F, Pittsburgh

Michael Young, F, Pittsburgh

Caleb Swanigan, C, Purdue

Sterling Brown, G-F, SMU

Ben Moore, F, SMU

Semi Ojeleye, F, SMU

P.J. Dozier, G-F, South Carolina

Sindarius Thornwell, G-F, South Carolina

Antonius Cleveland, G-F, Southeast Missouri State

John Gillon, G, Syracuse

Tyler Lydon, F, Syracuse

Andrew White, G-F, Syracuse

Jarrett Allen, F-C, Texas

Rashawn Thomas, F, Texas A&M-Corpus Christi

Bryce Alford, G, UCLA

Ike Anigbogu, C, UCLA

Lonzo Ball, G, UCLA

T.J. Leaf, F, UCLA

Kyle Kuzma, F, Utah

Alec Peters, F, Valparaiso

Luke Kornet, C, Vanderbilt

Josh Hart, G-F, Villanova

Kris Jenkins, F, Villanova

Austin Nichols, F-C, Virginia

Zach LeDay, F, Virginia Tech

John Collins, F-C, Wake Forest

Markelle Fultz, G, Washington

Nigel Hayes, F, Wisconsin

Bronson Koenig, G, Wisconsin

Edmond Sumner, G, Xavier

International Prospects:

Gabriel Deck, G-F, San Lorenzo de Almagra (Argentina)

Jonah Bolden, F-C, FMP Beograd (Australia)

Ismael Bako, F-C, Leuven Bears (Belgium)

Wesley Alves Da Silva, G-F, Paulistano (Brazil)

George De Paula, G-F, Paulistano (Brazil)

Lucas Dias Silva, F-C, Paulistano (Brazil)

Aleksandar Vezenkov, F, FC Barcelona (Bulgaria)

Luka Bozic, G-F, Zagreb (Croatia)

Axel Bouteille, G-F, Elan-Chalon (France)

Jonathan Jeanne, F-C, SLUC Nancy (France)

Alpha Kaba, F-C, Mega Leks (France)

Mathias Lessort, F-C, JSF Nanterre (France)

Frank Ntilikina, G, Strasbourg IG (France)

Isaiah Hartenstein, C, Zalgiris (Germany)

Simone Fontecchio, G-F, Armani Milano (Italy)

Kenan Sipahi, G, Besiktas (Kosovo)

Anzejs Pasecniks, C, Gran Canaria (Latvia)

Rolands Smits, F, Fuenlabrada (Latvia)

Ilimane Diop, C, Laboral Kutxa Baskonia (Senegal)

Youssoupha Fall, C, Poitiers Basket 86 (Senegal)

Dejan Davidovac, F, FMP Beograd (Serbia)

Marko Guduric, G-F, Crvena Zvezda (Serbia)

Ognjen Jaramaz, G, Mega Leks (Serbia)

Vlatko Cancar, F, Mega Leks (Slovenia)

Alberto Abalde, G-F, Joventut (Spain)

Simon Birgander, C, CB Clavijo Cocinas.com (Sweden)

Non-College U.S. Draft Prospects:

Terrance Ferguson, G-F, Adelaide (USA – Dallas, TX)