2018 Scouting Report Index

2018 Prospects in the NCAA by School:

Collin Sexton, G, Alabama

Rawle Alkins, G, Arizona

DeAndre Ayton, F-C, Arizona

Allonzo Trier, G, Arizona

Jaylen Barford, G, Arkansas

Daryl Macon, G, Arkansas

Jo Lual-Acuil, C, Baylor

Chandler Hutchison, G-F, Boise State

Jerome Robinson, G, Boston College

Zach Thomas, F, Bucknell

Kelan Martin, G-F, Butler

Marcus Lee, F-C, California

Gary Clark, F, Cincinnati

Jacob Evans, G-F, Cincinnati

Kyle Washington, F-C, Cincinnati

Donte Grantham, F, Clemson

George King, F, Colorado

Terry Larrier, G-F, Connecticut

Marcus Foster, G, Creighton

Khyri Thomas, G, Creighton

Peyton Aldridge, F, Davidson

Kostas Antetokounmpo, F, Dayton

Grayson Allen, G, Duke

Marvin Bagley III, F-C, Duke

Wendell Carter Jr., F-C, Duke

Trevon Duval, G, Duke

Gary Trent Jr., G-F, Duke

Tyler Nelson, G, Fairfield

Chris Chiozza, G, Florida

Egor Koulechov, G-F, Florida

Brandon Goodwin, G, Florida Gulf Coast

Braian Angola, G-F, Florida State

Marcus Derrickson, F, Georgetown

Yuta Watanabe, G-F, George Washington

Yante Maten, F, Georgia

Ben Lammers, C, Georgia Tech

Josh Okogie, G, Georgia Tech

Johnathan Williams, F-C, Gonzaga

Rob Gray, G, Houston

Victor Sanders, G-F, Idaho

Dikembe Dixson, G-F, Illinois-Chicago

Devonte’ Graham, G, Kansas

Sviatoslav Mykhailiuk, G-F, Kansas

Malik Newman, G, Kansas

Hamidou Diallo, G-F, Kentucky

Wenyen Gabriel, F, Kentucky

Shai Gilgeous-Alexander, G, Kentucky

Kevin Knox, F, Kentucky

Jarred Vanderbilt, F, Kentucky

Deng Adel, F, Louisville

Anas Mahmoud, C, Louisville

Ray Spalding, F-C, Louisville

Donte Ingram, G-F, Loyola-Chicago

Brandon Sampson, G-F, LSU

Andrew Rowsey, G, Marquette

Ajdin Penava, F-C, Marshall

Kevin Huerter, G-F, Maryland

Justin Jackson, F, Maryland

Bruce Brown, G, Miami (Fl)

Lonnie Walker, G, Miami (Fl)

Muhammad-Ali Abdur-Rahkman, G, Michigan

Duncan Robinson, F, Michigan

Moritz Wagner, F-C, Michigan

Miles Bridges, F, Michigan State

Jaren Jackson Jr., F-C, Michigan State

Giddy Potts, G, Middle Tennessee

Reggie Lynch, C, Minnesota

Nate Mason, G, Minnesota

Jordan Barnett, F, Missouri

Michael Porter Jr., F, Missouri

Kassius Robertson, G, Missouri

Alize Johnson, F, Missouri State

Junior Robinson, G, Mount St. Mary’s

Jonathan Stark, G, Murray State

Allerik Freeman, G, NC State

Zach Lofton, G, New Mexico State

Joel Berry II, G, North Carolina

Theo Pinson, G-F, North Carolina

Bonzie Colson, G-F, Notre Dame

Matt Farrell, G, Notre Dame

Martinas Geben, F-C, Notre Dame

Kendrick Nunn, G, Oakland

Keita Bates-Diop, F, Ohio State

Jae’Sean Tate, G, Ohio State

Trae Young, G, Oklahoma

Jeffrey Carroll, G-F, Oklahoma State

Troy Brown, G-F, Oregon

MiKyle McIntosh, F, Oregon

Drew Eubanks, C, Oregon State

Tony Carr, G, Penn State

Rodney Bullock, F, Providence

Vince Edwards, F, Purdue

Isaac Haas, C, Purdue

Dakota Mathias, G, Purdue

Todd Withers, F, Queens University

Jared Terrell, G, Rhode Island

Jock Landale, C, Saint Mary’s

Malik Pope, F-C, San Diego State

Khadeen Carrington, G, Seton Hall

Angel Delgado, C, Seton Hall

Desi Rodriguez, G-F, Seton Hall

Shake Milton, G, SMU

Jaylen Adams, G, St. Bonaventure

Matt Mobley, G, St. Bonaventure

Vladimir Brodziansky, F-C, TCU

Kenrich Williams, F, TCU

Obi Enechionyia, F, Temple

Mohamed Bamba, C, Texas

Tyler Davis, C, Texas A&M

D.J. Hogg, G-F, Texas A&M

Tonny Trocha-Morelos, F-C, Texas A&M

Robert Williams, F-C, Texas A&M

Kevin Hervey, F, Texas-Arlington

Keenan Evans, G, Texas Tech

Zach Smith, F, Texas Tech

Zhaire Smith, G-F, Texas Tech

Melvin Frazier, G-F, Tulane

Chris Cokley, F, UAB

Aaron Holiday, G, UCLA

Thomas Welsh, C, UCLA

Jairus Lyles, G, UMBC

Brandon McCoy, C, UNLV

Jordan McLaughlin, G, USC

De’Anthony Melton, G, USC

Chimezie Metu, C, USC

Elijah Stewart, G, USC

Justin Tillman, F, VCU

Mikal Bridges, G-F, Villanova

Jalen Brunson, G, Villanova

Donte DiVincenzo, G, Villanova

Omari Spellman, C, Villanova

Devon Hall, G, Virginia

Bryant Crawford, G, Wake Forest

Doral Moore, C, Wake Forest

Justin Johnson, F, Western Kentucky

Thomas Wilder, G, Western Michigan

Jevon Carter, G, West Virginia

Zach Brown, G-F, Wichita State

Conner Frankamp, G, Wichita State

Shaquille Morris, F-C, Wichita State

Landry Shamet, G, Wichita State

Trevon Bluiett, G-F, Xavier

Kaiser Gates, F, Xavier

Kerem Kanter, C, Xavier

J.P. Macura, G-F, Xavier

International Players:

Edin Atic, G-F, AEK Athens (Bosnia and Herzegovina)

Aleksandar Lazic, F, Mega Bemax (Bosnia and Herzegovina)

Dzanan Musa, G-F, Cedevita (Bosnia and Herzegovina)

Rui Zhao, G, Guangdong Southern (China)

Marko Arapovic, F-C, Cedevita (Croatia)

Herve Kabasele Kasonga, F-C, Breogan (D.R. Congo)

Cyrille Eliezer-Vanerot, F, Paris-Levallois Basket (France)

Elie Okobo, G, Pau-Orthez (France)

Isaac Bonga, F, Fraport Skyliners (Germany)

Kostas Mitoglou, F-C, Panathinaikos (Greece)

Tryggvi Hlinason, C, Valencia Basket (Iceland)

Diego Flaccadori, G, Energia Trento (Italy)

Federico Mussini, G, Reggio Emilia (Italy)

Rodions Kurucs, F, FC Barcelona (Latvia)

Rinalds Malmanis, F, Laboral Kutxa Baskonia (Latvia)

Arnoldas Kulboka, G-F, Capo d’Orlando (Lithuania)

Aleksa Ilic, F, Buducnost (Montenegro)

Zoran Nikolic, C, Buducnost (Montenegro)

Yannick Franke, G, Energia Trento (Netherlands)

Luka Doncic, G-F, Real Madrid (Slovenia)

Marc Garcia, G-F, Real Betis Energia Plus (Spain)

Denzel Andersson, F, BC LF Lulea (Sweden)

Ludde Hakanson, G, Movistar Estudiantes (Sweden)

Tolga Gecim, G-F, Banvit Basketbol (Turkey)

Egemen Guven, F-C, Pinar Karsiyaka (Turkey)

Berk Ugurlu, G, Pinar Karsiyaka (Turkey)

Issuf Sanon, G, Union Olimpija (Ukraine)

Non-College U.S. Draft Prospects:

LiAngelo Ball, G-F, Vytautas Prienu (USA – Chino Hills, CA)

Billy Preston, F-C, BC Igokea (USA – Redondo Beach, CA)

Mitchell Robinson, C, N/A (USA – New Orleans, LA)

Anfernee Simons, G, IMG Academy (USA – Altamonte Springs, FL)